Site Overlay

Krétské boureki s dýní Hokkaido

Suroviny

větší bílá cibule 1 ks

menší dýně Hokkaido 1 ks

brambory 10 ks

sezamová semínka

olivový olej Nature Culture

sůl

pepř

Na sýr:

kešu oříšky 1 hrnek

bílý sójový jogurt 300 g

tapiokový (nebo např. bramborový) škrob 1 lžíce

čerstvá máta 1 hrst

sůl

pepř

Postup

Sýr si připravíme (minimálně) den předem, protože bude kysat celých 24 hodin (v zimě to může trvat až 48 hodin, při příjemně letních teplotách je hotovo dříve). Sýr ale můžete připravit kdykoli a až týden ho uchovávat v uzavřené nádobě v lednici. Kešu oříšky předem namočte alespoň na 2 hodiny, aby změkly a daly se snadno rozmixovat (ideálně je namočte přes noc). Namočené oříšky slijte a vložte do mixéru spolu se sójovým jogurtem a špetkou soli. Vymixujte na zcela hladký krém, pokud bude potřeba, přidejte trochu filtrované vody. Směs přelijte do čisté nádoby, přikryjte bavlněnou utěrkou a zajistěte gumičkou. Nechejte stát na teplém místě 24 hodin. Při přípravě sýru dbejte zvýšené hygieny a používejte dokonale čisté nádobí (neolizujte lžíce apod.), aby jeho trvanlivost byla co nejvyšší. Vykysaný sýr získává poměrně intenzivní (ale příjemnou) vůni a pokud necháte kysat ve skleněné průhledné míse, můžete pozorovat vznikající bublinky.

Druhý den sýr promíchejte (ochutnejte, zda je již příjemně nakyslý) a dochuťte solí, pepřem a najemno nasekanou mátou. Pokud je váš sýr nakyslý málo, dopřejte mu ještě pár hodin odpočinku. Pokud už ale chcete péct, můžete přidat lžíce jablečného octa. Nakonec do celé směsi vmíchejte lžíci škrobu.

Dýni, brambory i cibuli očistěte a nakrájejte na drobné proužky/plátky/kolečka. Zapékací mísu dobře vymažte olivovým olejem a zcela dospod poklaďte kolečky cibule. Následuje vrstvící mánie v tomto pořadí: brambory (osolit, opepřit, zakápnout olejem) – dýně (osolit, opepřit, zakápnout olejem) – část kešu sýru – brambory (osolit, opepřit, zakápnout olejem) – dýně… a tak dál a dál, dokud vám nedojdou ingredience. Úplně nahoru přijde sýr, zasypaný sezamovým semínkem.

Celé dílo pečte na 180 °C zhruba hodinu (první polovinu zakryté). Řiďte se spíše barvou povrchu a měkkostí při píchnutí nožem – čím tenčí plátky zeleniny jste stvořili, tím kratší bude pobyt v troubě.