Site Overlay

Dýňové oleje

Dýňový olej Nature Culture – Lahodný zdroj zdraví a mládí

Využití v kuchyni

Tmavě zelený dýňový olej je husté konzistence a má chuť po pražených oříškách. Díky oříškové chuti se hodí nejen do slaných, ale i sladkých pokrmů.

Olej z dýňových semínek je určen hlavně k použití za studena. Je výborný nejen do salátů, ale i na bylinkové brambory, sýry, masa, rizota, těstoviny, do pomazánek nebo krémových polévek. Můžete si jím jen tak pokapat syrovou cibuli nebo ochutit palačinky, ovesnou kaši či zmrzlinový pohár. Kromě chuťových zážitků do sebe dostanete i hotový elixír mládí a zdraví.

Vysoký obsah antioxidantů

Dýňový olej totiž obsahuje řadu tzv. přirozených antioxidantů a ty jsou považovány za hlavní pomocníky v boji proti stárnutí organismu. Např. množství vitamínu E v dýňovém oleji je výrazně vyšší než v oleji slunečnicovém či olivovém. Spolu s množstvím vitamínu A, C a selenu, zinku a řady fytosterolů účinně snižuje riziko civilizačních chorob, jako jsou např. srdečně-cevní onemocnění. Vysoké hladiny fytosterolů dokáží blokovat absorbci cholesterolu v trávícím ústrojí, tudíž snižují hladinu cholesterolu v krvi. Vysoké hladiny esenciálních mastných kyselin produkují prostanglandiny, které regulují srdeční rytmus, krevní tlak a mají protizánětlivý účinek.

Prevence i léčba zbytnění prostaty

Nejznámější léčebný účinek má dýňový olej na zvětšenou prostatu, jev který často provází stárnutí mužského organismu. Podle některých studií je to díky vysokému obsahu zinku, fosforu, hořčíku a esenciálních mastných kyselin, které svým synergickým účinkem dokážou hyperplazii prostaty nejen zpomalit a zastavit, ale dokonce významně zlepšit.

Látky obsažené v dýňových semínkách a jejich vliv na zdraví prostaty jsou proto předmětem výzkumu. Ukazuje se, že nejdůležitější roli v rozvoji tohoto onemocnění hraje zvýšené množství dihydrotestosteronu, který je zodpovědný nejen za zvětšující se prostatu, ale například i za nadměrné vypadávání vlasů u mužů. Zjistilo se, že dýňová semínka obsahují vysoké hladiny aktivní látky nazývané delta-7-sterin, která dokáže tento hormon blokovat a zabraňuje tak nežádoucím změnám.

Pomáha i v období menopauzy

Nejen k mužům je dýňový olej štědrý. Ženám významně pomůže při postmenopauzálním syndromu. Snižuje totiž krevní tlak, zlepšuje lipidové spektrum ve prospěch zvýšení prospěšného „dobrého“ HDL cholesterolu a snižuje výskyt mnoha nežádoucích symptomů doprovázející menopauzu, jako jsou návaly, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Vysoký obsah zinku v dýňovém oleji snižuje riziko osteoporózy.

Dýňový olej jako zdroj dobré nálady

Dýňová semínka, ze kterých se olej lisuje, mají vysoký obsah aminokyseliny tyrptofanu, ze kterého vzniká neurotransmiter serotonin. Ten hraje důležitou roli v tom, jak se každý den cítíme. Nedostatek serotoninu způsobuje změny nálady, deprese, stavy podrážděnosti, agresivitu, ale také poruchy spánku. Užívání dýňového oleje je tak jedním z mnoha přirozených způsobů, jak pomoci svému tělu vyprodukovat dostatečné množství látky, která podpoří naši dobrou náladu i kvalitní spánek.